Zero-Touch Enrollment ZTE för snabb och effektiv uppsättning av Google Chrome-enheter
Med Googles Zero-Touch Enrollment (ZTE) blir det nu ännu snabbare och enklare att sätta upp nya Chromebooks genom att automatiskt tilldela dem en licens när datorn startas upp första gången.
Zero-Touch Enrollment innebär att vi som certifierad Google ZTE-partner kan förbereda din nya Chrome-enhet så att den helt automatiskt ansluts till din Google-domän och ges alla förinställda inställningar när den strömsätts och ansluts till internet för första gången – helt utan manuell handpåläggning och installationer. Så inget mer (ctrl-alt-e) med andra ord.
Efterfrågan för Zero-Touch Enrollment har ökat markant under COVID-19 i och med omställningen till distansarbete. Online Partner är glada över att vara certifierade för ZTE och erbjuder nu Zero-Touch Enrollment via vår egenutvecklade kundportal.